Poçanoğlu’ndan “Alo Kur’an” Kursiyerlerine Ziyaret

İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu,  “Alo Kur’an” projesi kapsamında mesai saatleri sonrasında Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursunda eğitim alan kursiyerleri ziyaret etti.

Gündüz mesaide oldukları için Kur’an kurslarına gidemeyen memur, esnaf ve işçi başta olmak üzere, ortak noktaları Kur’an-ı Kerimi öğrenme arzusunda olan vatandaşlarımız, Konya İl Müftülüğünce hazırlanan “Alo Kur’an” projesi kapsamında açılan kurslarda Kur’an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler eğitimi alıyorlar.

2011 yılından itibaren “Alo Kur’an Öğreniyorum” projesi kapsamında pilot kurs olarak seçilen ve bu doğrultuda eğitim veren Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursunu ziyaret eden İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu bazı sınıfları ziyaret ederek kursiyerlerle sohbet etti.  Yapılan ziyaretin ardından Poçanoğlu Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu eğitim gören kursiyerlere Abdülbasir Camii’nde “Kitabımız Kur’an-ı Kerim” konulu konferans verdi.

Konuşmalarında Allah’ın kelamını öğrenmeye hiçbir engelin olmadığını ifade eden Poçanoğlu, Kur’an-ı Kerimi öğretmenin ve öğrenmenin faziletlerine değindi.

Kur’an- Kerimi öğrenmenin zor olmadığını, aksine kolay olduğunu ve bununda garantisini Cenab-ı Allah’ın Kamer suresinde beyan ettiğini söyleyen İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Yüce Rabbimiz, Kamer suresinin 32. ayeti kerimesinde ”Andolsun biz, Kur’an’ı anlaşılıp öğüt alınması için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alan yok mu?” buyurmuşlardır. O halde bizlere düşen görev ise Yüce Rabbimizin, efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) vasıtasıyla bizlere ulaştırdığı yüce kitabını öğrenmek, onu okumak,  onu anlamak ve en önemlisi onu yaşayarak hayatımızda tatbik etmektir.

Değerli kardeşlerim!  “Alo Kur’an” platformu çerçevesinde  hazırlanan bu projemizde, “Kur’an kurslarında hizmet çeşitliliği ve ihtiyaç odaklı hizmet anlayışı” ile mesai saatleri içinde Kur’an kurslarına gelemeyen, kamuda veya özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın iş saatleri dışında Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerini geliştirebilmelerini amaçladık. Günlük hayatın koşuşturmasında vatandaşlarımızın, gündelik işlerinden kopmadan yaygın din eğitimi hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak amacıyla mesai saatleri sonrası proje kapsamında belirlenen yerlerde başta Hacı Hasanbaşı kursumuz olmak üzere şuanda onbir Kur’an Kursumuzda bu hizmeti vermekteyiz. Ayrıca bu kurslarımızın dışında vatandaşlarımız talepleri doğrultusunda da Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlediği kriterler çerçevesinde kurs açılmaya müsait olan camii müştemilatı, kur’an kursu, kurumlar, kuruluşlar, yurtlar ve uygun binalarda, yeterli sayıda öğrenci bulunması halinde bir öğretici görevlendirmek suretiyle ilgili mekânlarda eğitim verebiliyoruz. Yeter ki vatandaşlarımızdan bizlere Kur’an-ı Kerim öğrenme konusunda bir talep gelsin. Bu konuda ilimiz müftülüğünde bulunan “Alo Kur’an” hattımız ile vatandaşlarımız bilgilendiriliyor ve ayrıca www.alokuran.com web sitesi üzerinden online olarak yapılan müracaatları ilçe müftülüklerimize ulaştırıyoruz. Hatta il dışından ve hatta farklı ülkelerden bile web sitemiz üzerinden başvurular geliyor. Bu durumda biz gerekli yerlere gelen talepleri iletmeye çalışarak il dışındaki kardeşlerimize de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda; Siz değerli kardeşlerimizin gayretlerinden dolayı teşekkür ederken, Kur’an-ı Kerimi okumayı bilmeyen bay/bayan kardeşlerimizi de bu kurslarımıza yönlendirmenizi ve sizlerin de bu hayra vesile olmanızı temenni ediyor, Rabbim azminizi ve gayretinizi artırsın diyerek hayırlı akşamlar diliyorum. ” dedi.

Karatay İlçe Müftülüğü Hacı Hasanbaşı Kur’un Kursu’nda 17 sınıf ve 17 öğretici ile toplamda 400 kursiyer, Salı ve Cuma akşamları 19:30 – 22:45 saatleri arasında Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler eğitimi almaya devam ediyor.