Projenin Gerekçesi

1. Kur’an kurslarındaki öğrenci profilinin zamanla değişmesi, kurslarımıza devam eden öğrencilerin yüzde % 66’sını 23 ve üzeri yaş grubu yetişkin ev hanımları teşkil etmektedir. Proje ile ev hanımlarının tamamına Kur’an ve Dini Bilgilerinin öğretimide hedeflenmektedir.

2. Kırsal kesimde, tarım ve mevsimlik işler sebebiyle Kur’an kursuna devam edenlerin eğitim-öğretimin devam ettiği günlerde tarım işlerine gitmeleri sebebiyle kursa devam edememektedir. Bu nedenle kış dönemlerinde bu kesimlerin Kuran öğretimi hedeflenmektedir.

3. Mesai saatleri içinde Kur’an kurslarına gelemeyen kamu, özel sektör ve kendi işinde çalışan vatandaşlarımızın akşam veya hafta sonları, iş saatleri dışında Kur’an kursu hizmetlerinden faydalanmayı arzuladıkları halde mevcut eğitim-öğretim sisteminin buna uygun olmayışı böyle bir projenin başlatılmasını gerekli kılmıştır.

4. Günümüzde hizmet çeşitliliği ile sadece sağlıklı insanlara değil dezavantajlı kesimlere de Kuran öğretmeyi hedeflenmektedir. Bu uygulamadan engelli ve hasta kesimlerinde faydalanması hedeflenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın