Projenin Amacı

Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen yaygın din eğitimi hizmetinden toplumun tüm kesimlerinin etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmesini hedeflemektedir.

Bu doğrultuda hazırlanan “Kur’an kurslarında hizmet çeşitliliği ve ihtiyaç odaklı hizmet anlayışı” ile mesai saatleri içinde Kur’an kurslarına gelemeyen, kamuda veya özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın iş saatleri dışında veya hafta sonları halk eğitim uygulamalarında olduğu gibi, iş hayatından sonra, hayatın bir parçası şeklinde Kur’an ve dini bilgiler öğrenebilmesi amaçlanmaktadır.

Böylece günlük hayatının koşuşturmasında vakitlerinin bir bölümünü Kur’an okumayı öğrenmeye veya dini bilgiler almaya ayıramayanların, iş hayatından kopmadan yaygın din eğitimi hizmetinden yararlanmaları sağlanacaktır.

Bu gerekçeden hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı bir dizi çalışma başlatmıştır. Bu çalışmalar yapılırken muhatap kitlenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak eğitim öğretim programlarında çeşitliliğe gidilmesi amaçlanmaktadır.

Konya ilinde; Diyanet İşleri Başkanlığının bu hizmet çeşitliliği projesini bütün boyutlarıyla uygulamaya geçirmek isteyen Konya İl Müftülüğü Kur’an kurslarında daha önce “Yerini Ve Zamanını Siz Belirleyin Kur’an-ı Birlikte Öğrenelim” sloganıyla başlayan Kur’an hizmeti çalışmalarına bu projeyle yeni bir ivme kazandırmak istemektedir. Artık Kur’an öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kursa bile gelmeden ev ve işyerlerinden telefonla Kuran öğreticisi talep edebileceklerdir.

Günümüzde insanlar çok yoğun bir şekilde iş hayatı içinde bulunmaktadır. Teknolojinin imkânları kullanılarak insanları işlerini aksatmadan Kuran öğretimini kolaylaştıracak bir sistem geliştirilmesi düşüncesinden hareketle müftülüğümüz bünyesinde oluşturulan bir sekretarya ile halkımız telefon ile Kuran öğreticisi talebinde bulunabilecektir.

Bu proje Konya İl Müftülüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce protokol yapılarak İlçe Müftülükleri, İlçe Belediye Başkanlıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Konya Selçuk Üniversitesi, Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi, Konya Karatay Üniversitesi, Konya Mevlana Üniversitesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve STK’ların destekleriyle hizmete devam edecektir.

Rabbimizden, projenin Ülkemiz genelinde Kur’an öğrenimi ve öğretimi alanında örnek bir proje olmasını, örnek alınarak yaygınlaşmasını, bu sayede bizleri kendisine (c.c) hizmet ettirmesini niyaz ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın